Przejdź do głównej zawartości

Pielęgniarstwo – kto się sprawdzi w tym środowisku?


Pielęgniarstwo to nie zwykły zawód, służący głównie zarabianiu pieniędzy. Absolwenci tego kierunku traktują swoje zajęcie w kategorii misji, czyli czegoś, co pozwala im na samorealizację, a jednocześnie stanowi służbę innym, potrzebującym ludziom. Choć ta profesja może przynieść ogromną satysfakcję i spełnienie, z pewnością nie każdy nadaje się na pielęgniarza lub pielęgniarkę. Kto najlepiej sprawdzi się w tej roli? Dla kogo taka droga zawodowa będzie dobrym wyborem?


Zawód pielęgniarza możemy zdobyć, realizując program dwustopniowych studiów wyższych, co oznacza, że wśród przedstawicieli tej profesji znajdziemy zarówno osoby, które ukończyły edukację z tytułem licencjata oraz takie, które kontynuowały ją na studiach magisterskich. Nauka zawodu obejmuje wiele przydatnych umiejętności, takich jak stanowienie części zespołu medycznego, wierność zasadom etyki zawodowej, planowanie i realizowanie opieki pielęgniarskiej, całościowa i jednocześnie dostosowana do potrzeb konkretnej osoby opieka nad pacjentem, inicjowanie, a także wspieranie lokalnych działań ukierunkowanych na promocje zdrowia, praktyczne stosowanie wiedzy obejmującej teorię pielęgniarstwa, nauk społecznych i medycznych oraz przepisów prawnych dotyczących zawodu, właściwa komunikacja z chorym, jego bliskimi i pozostałymi członkami zespołu medycznego.
A na czym polega późniejsza praca pielęgniarek i pielęgniarzy? Ich zawód regulowany jest ustawą z 5 lipca 1996 roku, według której osoby te są samodzielnymi pracownikami ochrony zdrowia, co oznacza, że sprawują one bezpośrednią opiekę medyczną nad pacjentami. Do ich zadań należą przygotowywanie pacjentów do różnego rodzaju zabiegów, nadzorowanie leczenia, asystowanie lekarzowi w trakcie operacji oraz inne czynności związane z pomocą pacjentom podczas ich pobytu w szpitalu. W przeciwieństwie do przedstawicieli wielu innych, nie zawsze ponadczasowych zawodów, pielęgniarze zawsze mogą liczyć na stabilne zatrudnienie. Są nieustannie potrzebni m.in. w sanatoriach, przychodniach, ośrodkach, szpitalach, szkołach, domach pomocy społecznej, zakładach karnych, a także pielęgnacyjno-opiekuńczych. Warto zaznaczyć, że absolwenci wielu kierunków po ukończeniu beztroskiego, studenckiego życia, mają wielki problem ze znalezieniem zatrudnienia odpowiadającego ich wykształceniu i zainteresowaniom. Często zamiast realizować swoją pasję i spełniać się zawodowo, muszą zadowolić się stałą posadą w różnego rodzaju sklepach czy lokalach gastronomicznych. Na szczęście pielęgniarze i pielęgniarki nie mają tego problemu. Rynek, na którym mogą się odnaleźć, jest bardzo obszerny i obejmuje wiele różnego rodzaju placówek. W dodatku osoby pracujące w branży związanej z ochroną zdrowia oraz leczeniem nieprzerwanie cieszą się ogromnym zaufaniem i społecznym poważaniem. Nie wspominając już o wielkiej satysfakcji związanej z pomaganiem innym.


Dla wielu osób powyższy opis brzmi jak prawdziwe spełnienie marzeń. Dlaczego? Podobnie jak inne zawody medyczne, pielęgniarstwo trudno uznać za zwykłą pracę, której głównym celem jest zarabianie pieniędzy na życie. Służenie innym ludziom to pasja, misja, dla wielu wiążąca się z prawdziwym powołaniem. Nie wystarczy dobrze wyuczyć się zautomatyzowanego wykonywania czynności związanych z obowiązkami zawodowymi. Pełniąc tę rolę, codziennie stykamy się z ludzkim bólem i cierpieniem. Naszym zadaniem jest przynoszenie ulgi, wsparcie i pomoc w tych trudnych dla każdego człowieka chwilach. Wielu pacjentów podkreśla, że to właśnie zaangażowanie personelu medycznego sprawia, że pobyt w szpitalu może być mniej trudny i traumatyczny. Jednocześnie, brak empatii i zrozumienia u pielęgniarzy potrafią znacznie zmniejszyć komfort dochodzenia do zdrowia.

Wybierając przyszłą ścieżkę zawodową, nie wystarczy pomyśleć o uwarunkowaniach rynku pracy oraz własnych zainteresowaniach. Osoby najlepiej sprawdzające się w konkretnych profesjach to niekoniecznie te, które najlepiej wypadały podczas egzaminów i kolokwiów. Oprócz wiedzy i umiejętności bardzo dużą rolę odgrywają również indywidualne cechy osobowości. Innymi słowy: tak jak nie każdy nadaje się na informatyka, fotografa czy psychologa, tak nie każda osoba ma predyspozycje do bycia dobrym pielęgniarzem lub pielęgniarką. Aby służyć pomocą i właściwie wspierać pacjentów, potrzebujemy dużo empatii, wrażliwości oraz cierpliwości. W pielęgniarstwie na pewno nie odnajdzie się osoba nieodpowiedzialna, mało odporna na stres, niepotrafiąca podejmować szybkich decyzji oraz pracować pod dużą presją oraz niezbyt kontaktowa. Pracując w szpitalu, uczestniczymy w bardzo intymnych momentach w życiu naszych pacjentów i ich rodzin. Widzimy ich w stanie największej słabości, oglądamy ich cierpienie, lęk i chwile załamania. W takich sytuacjach z jednej strony musimy wykazać się wielką wrażliwością i wyczuciem, a z drugiej – siłą i zdecydowaniem. Chorzy i ich bliscy muszą mieć poczucie, że mogą nam zaufać oraz się na nas oprzeć.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Dlaczego warto iść na studia podyplomowe?

Poświęcenie czasu i pieniędzy na studia podyplomowe to z reguły dobra decyzja – pamiętajmy, że stanowi ono przede wszystkim inwestycję w siebie i własny rozwój. Jednak aby naprawdę dobrze wykorzystać tę możliwość, musimy dobrze zastanowić się zarówno nad wyborem odpowiedniej uczelni, jak i doborem kierunku studiów. Czym należy się wówczas kierować?
Można odnieść wrażenie, że każde kolejne pokolenie Polaków coraz dłuższe lata spędza w szkolnych murach i jest coraz bardziej nastawione na zdobywanie wykształcenia. W czasach naszych dziadków nie każdy kończył szkołę średnią. Spośród pokolenia naszych rodziców tylko „wybrani” udawali się na studia, zaś dzisiaj wyższe wykształcenie wydaje się wręcz koniecznością i swoistą podstawą. Przeglądając ogłoszenia o pracę, nietrudno zauważyć, że oczekiwania pracodawców bywają niezwykle wygórowane: nawet do najprostszych zadań rekrutuje się przede wszystkim osoby z tytułem licencjata lub magistra. W tej sytuacji ambitne osoby, którym nie wystarcza sz…

Dobra uczelnia to taka, która… Czyli jak wybrać uczelnię, by być zadowolonym.

Wybór kierunku studiów to niejedyna bardzo istotna decyzja, jaką mają do podjęcia maturzyści. Równie ważna jest odpowiednia uczelnia, na której będą pobierali naukę. Odpowiedni dobór placówki w dużej mierze przesądza o poziomie edukacji, możliwościach po zakończeniu studiów oraz samym doświadczeniu studenckich lat. Jak wybrać szkołę wyższą, by być zadowolonym ze swojej decyzji? Na co warto zwrócić uwagę, by nie popełnić błędu?

Najmodniejsze kierunki studiów