Przejdź do głównej zawartości

Najmodniejsze kierunki studiów



Co roku po zakończeniu rekrutacji na uczelnie wyższe mamy możliwość poznania i przeanalizowania najczęstszych wyborów młodych ludzi. Kolejne roczniki maturzystów zwracają uwagę na nieco inne cechy dostępnych kierunków oraz zawodów, do których przygotowują. Jednocześnie istnieje pewna pula dziedzin, które od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Które kierunki studiów są obecnie najmodniejsze? Jakie czynniki wpływają na decyzje maturzystów?

Decyzja o przyszłym kierunku studiów stanowi jedną z najpoważniejszych, jakie musi podjąć w swoim życiu młody człowiek. Sprawy nie ułatwia presja ze strony dorosłych, którzy przekonują, że od tego wyboru zależy cała przyszłość maturzysty. Stawka jest wysoka, a mnogość dostępnych opcji i kwestii, jakie należy brać pod uwagę, naprawdę przytłacza. Jednak pomimo tych niedogodności, co roku bardzo wiele osób przechodzi rekrutację i zostaje przyjętych na studia. W ten sposób zaczyna się kolejny etap w ich życiu, a także wielka, niezapomniana przygoda.


Choć wielu osobom okres studiów kojarzy się z beztroską i szalonymi imprezami, okazuje się, że wybory maturzystów są bardzo rozsądne i praktyczne. Do najpopularniejszych kierunków w tym roku należą kierunki lekarskie oraz lekarsko-medyczne. Żadna szkoła wyższa, która ma je w swojej ofercie, nie musiała organizować kolejnych naborów! Bardzo pożądane są również takie dziedziny jak farmacja i analiza medyczna. Z tych decyzji można wywnioskować, że dla tegorocznych maturzystów bardzo istotna jest możliwość znalezienia zatrudnienia w zawodzie po ukończeniu studiów. Nie bez znaczenia jest także fakt, iż praca po takich kierunkach nie jest jedynie sposobem na zarabianie pieniędzy, ale również misją. Zawody medyczne są bardzo potrzebne, ponieważ polegają na niesieniu pomocy innym ludziom i zmienianiu ich życia na lepsze. Lekarze towarzyszą im w trudnych chwilach i pomagają przejść przez nie obronną ręką. W ten sposób sami zyskują większą satysfakcję i poczucie bycia potrzebnymi.

Na podobnej zasadzie opiera się niesłabnąca od lat popularność psychologii. W tym wypadku trudno mówić o pewnej pracy po skończeniu studiów – co roku wyższe uczelnie wypuszczają całe zastępy absolwentów tego kierunku i, niestety, jedynie część z nich znajduje pracę w zawodzie. Nie zmienia to faktu, że profesja ta przyciąga maturzystów swoją wagą i możliwością pomocy innym, a przy tym jest po prostu bardzo interesująca. Na takich studiach dowiemy się wielu rzeczy, które mogą nam się przydać nie tylko w pracy zawodowej, ale również w życiu prywatnym.

Z kolei popularność prawa i ekonomii wskazuje na to, że wielu młodych ludzi marzy o zawodzie poważnym, stabilnym i cieszącym się ogólnym poszanowaniem. Warto zwrócić uwagę, że choć można je nazwać „modnymi kierunkami”, trudno zaliczyć je do zawodów poddających się chwilowym trendom. Można powiedzieć, że prawnicy i ekonomiści są potrzebni zawsze, niezależnie od dynamicznie zmieniających się tendencji.


Świat od jakiegoś czasu stał się „mały”, a my wybieramy pracę nie tylko w Polsce, ale również za granicą. Ponadto rodzime firmy często współpracują z zagranicznymi kontrahentami, co sprawia, że potrzebują pracowników władających innymi językami. Wiedząc to, maturzyści bardzo często wybierają lingwistykę stosowaną, filologię angielską oraz skandynawistykę. Dużą popularnością cieszą się też tak zaskakujące i „egzotyczne” kierunki jak filologia arabska, filologia japońska oraz orientalistyka.

Wśród kierunków technicznych bardzo oblegane okazały się kierunki uważane za najbardziej przyszłościowe i pożądane na rynku pracy: informatyka, automatyka i robotyka oraz biotechnologia. Polscy maturzyści marzą o nowoczesnej pracy, w której będą mogli się rozwijać i będą mieli kontakt z nowinkami technicznymi oraz najbardziej zaawansowaną technologią. Nie bez znaczenia jest również perspektywa wysokich zarobków po ukończeniu szkoły. Badania pokazują, że przedstawiciele tych zawodów są bardzo pożądani na rynku, dzięki czemu mogą wręcz przebierać w ofertach zatrudnienia, a ponadto zarabiają znacznie więcej niż absolwenci większości innych kierunków. Jako że studia wybierają osoby młode, mające całe życie przed sobą, bardzo istotnym czynnikiem kształtującym ich decyzje jest charakter przyszłych obowiązków zawodowych. Praca po tego typu kierunkach jest bardzo interesująca, kreatywna, a także stwarza duże możliwości rozwoju.

Wśród kierunków technicznych przodują również bardziej „przyziemne” zawody, takie jak budownictwo oraz geodezja i kartografia. W tych dziedzinach przydają się cechy i umiejętności takie jak doskonała pamięć, wyobraźnia przestrzenna i wiedza techniczna, a z drugiej strony – gotowość do fizycznej pracy w terenie. Zawody te są stabilne, solidne i niezmiennie bardzo pożądane na rynku pracy.  Ktoś, kto posiada potrzebne zdolności oraz cechy charakteru, z pewnością może znaleźć duże spełnienie w realizowaniu podobnych dziedzin. W dodatku, podobnie jak w przypadku medycyny czy prawa, absolwenci tych kierunków nie muszą martwić się przemijającą modą, ponieważ ich zawody zawsze są bardzo potrzebne.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Czym się kierować przy wyborze kierunku studiów?

Wybór kierunku studiów to jedna z niewielu decyzji, które rzeczywiście mają ogromny wpływ na całe nasze przyszłe życie. Nic więc dziwnego, że jest ona źródłem wielkiego stresu dla wszystkich maturzystów. Czym się kierować przy jej podejmowaniu? Jak wybrać studia, które będą dla nas najodpowiedniejsze?

Jak wygląda praca po studiach z fizjoterapii?

Wśród kierunków studiów, które mamy do wyboru po maturze, znajduje się m.in. zawód fizjoterapeuty. Z pewnością większość z nas zna ten termin, jednak nie każdy wie, na czym polega ta profesja. Kim jest absolwent fizjoterapii? Jak wygląda praca po nauce na tym kierunku?

Pielęgniarstwo – kto się sprawdzi w tym środowisku?

Pielęgniarstwo to nie zwykły zawód, służący głównie zarabianiu pieniędzy. Absolwenci tego kierunku traktują swoje zajęcie w kategorii misji, czyli czegoś, co pozwala im na samorealizację, a jednocześnie stanowi służbę innym, potrzebującym ludziom. Choć ta profesja może przynieść ogromną satysfakcję i spełnienie, z pewnością nie każdy nadaje się na pielęgniarza lub pielęgniarkę. Kto najlepiej sprawdzi się w tej roli? Dla kogo taka droga zawodowa będzie dobrym wyborem?