Przejdź do głównej zawartości

Studia online czy stacjonarne?



Jeszcze dekadę lub dwie temu pójście na studia nie było uważane za obowiązek każdego absolwenta szkoły średniej. Dzisiaj wykształcenie wyższe często wymienia się jako podstawowe kryterium w ogłoszeniach o pracę, a każdy z nas stara się je zdobyć, by być atrakcyjnym kandydatem na rynku zatrudnienia. Jednocześnie staramy się nabywać doświadczenie, realizować swoje pasje i dbać o swoje życie prywatne oraz rodzinne. W tej sytuacji nie zawsze mamy czas na studia dziennie. Co jest lepsze: pobieranie nauki stacjonarnie czy przez internet?

Wiele osób wspomina studiowanie jako najlepszy okres swojego życia. Rzeczywiście, studia dziennie trudno porównać do jakiegokolwiek innego doświadczenia. Jesteśmy młodzi, pełni sił i entuzjazmu, a nasze dnie wypełnia realizacja pasji oraz nawiązywanie różnego rodzaju znajomości i przyjaźni. Nie mamy jeszcze zobowiązań, mamy mnóstwo czasu dla siebie i masę pomysłów na to, jak go wykorzystać. Z reguły poznajemy wówczas również uroki samodzielnego życia z dala od domu rodziców: czujemy się wolni, mamy dużo swobody i nikomu nie musimy tłumaczyć się ze swoich decyzji oraz postępowania. W dodatku dla wielu z nas ukończenie szkoły średniej jest powodem do radości z jeszcze jednego powodu: podczas pierwszych etapów nauki musieliśmy zgłębiać zagadnienia należące do rozmaitych dziedzin – często bardzo dalekich od tego, co nas interesuje i do czego mamy talent. Na studiach wreszcie możemy uczyć się tego, czego naprawdę chcemy. Jeśli dobrze wybraliśmy kierunek edukacji na wyższej uczelni, nasze dni wypełnione są fascynującymi wykładami i rozwijającymi ćwiczeniami oraz warsztatami. Nie traktujemy ich jak przykrego obowiązku: są dla nas wręcz przywilejem i przyjemnością.




Powyższy opis z pewnością mógłby wystarczyć za rekomendację studiów dziennych. Jeśli mamy czas i możliwości, by na nie pójść – raczej nie pożałujemy. Codzienna obecność na uczelni może stanowić bardzo ciekawe doświadczenie, które będziemy wspominali przez kolejne lata, wypełnione pracą zarobkową i rodziną. Podczas studiów mamy okazję poznać wiele osób pasjonujących się tym samym, co my oraz kontaktujemy się z wybitnymi specjalistami w danej dziedzinie. Mamy unikalną możliwość dynamicznego poszerzania wiedzy, uczestniczenia w interesujących konferencjach naukowych oraz korzystania z bogatych zbiorów uczelnianej biblioteki. Choć brzmi to pesymistycznie: jest to prawdopodobnie ostatni moment na to, by skupić się wyłącznie na sobie oraz własnym rozwoju, zwłaszcza, że mamy ku temu naprawdę dogodne warunki.

Po drugie, nie każdy nadaje się do studiowania online, podobnie jak nie każdy sprawdziłby się w pracy zdalnej, w której nikt nie kontroluje czasu, w jakim wykonujemy swoje obowiązki. Niektóre osoby nie są w stanie efektywnie się uczyć i wywiązywać z powierzonych zadań, jeśli mają same to zaplanować. Obowiązkowa obecność na uczelni wymusza zajmowanie się sprawami związanymi z nauką w konkretnym czasie. Dodatkowo wykładowcy pilnują, by prace były oddawane w terminie i na bieżąco pomagają, gdy podczas ich realizacji wystąpi jakaś trudność.

Z drugiej strony, studia online dają nam unikalną możliwość dostosowania planu dnia do własnych potrzeb. Ma to szczególne znaczenie, gdy nie możemy pozwolić sobie na pobieranie nauki „na pełen etat”, a oprócz studiów mamy zobowiązania takie jak praca zawodowa i rodzina. Wówczas codzienna obecność na uczelni w wyznaczonych godzinach może być po prostu niemożliwa. Ważny jest również na indywidualny „zegar biologiczny”: jedni są tzw. skowronkami i lubią wstawać skoro świt, a inni należą do sów, które wolą dłużej pospać. Każdy z nas najlepiej wie, w jakich godzinach czuje się najlepiej i najsprawniej. Niektórzy lubią uczyć się rano, inni w południe, a jeszcze inni – wieczorem, a nawet późną nocą, kiedy pozostali domownicy śpią, a w mieszkaniu panuje niezmącona cisza. Ponadto różnimy się w zakresie umiejętności utrzymania uwagi: jedni są w stanie pracować bez przerwy przez wiele godzin, inni muszą odrywać się od nauki częściej. Studia online pozwalają nam dowolnie dysponować swoim czasem i realizować obowiązki akademickie w momencie, który jest dla nas najdogodniejszy. Dzięki temu możemy być efektywniejsi i czerpać z nauki większą satysfakcję.




Kolejną rzeczą, na jaką należy zwrócić uwagę, są kwestie finansowe. Z jednej strony, studia online mogą generować dodatkowe koszty – musimy płacić czesne, zaś w przypadku studiów dziennych na państwowej uczelni nauka jest za darmo. Jednak to przecież niejedyna alternatywa. Coraz więcej osób wybiera uczelnie prywatne – w ich przypadku również mamy do czynienia z opłatami. W tym wypadku widać przewagę studiów przez internet, które umożliwiają nam nie tylko większą elastyczność, ale również oszczędności. Po pierwsze: nie musimy płacić za paliwo lub bilety komunikacji miejskiej, ponieważ nie mamy obowiązku codziennego zjawiania się w salach wykładowych. Po drugie: jeśli szkoła znajduje się w innym mieście niż to, w którym mieszkamy na co dzień, z reguły zachodzi konieczność wynajmowania dodatkowego lokum. W przypadku nauki online nie mamy tego problemu – możemy studiować tam, gdzie się aktualnie znajdujemy.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Czym się kierować przy wyborze kierunku studiów?

Wybór kierunku studiów to jedna z niewielu decyzji, które rzeczywiście mają ogromny wpływ na całe nasze przyszłe życie. Nic więc dziwnego, że jest ona źródłem wielkiego stresu dla wszystkich maturzystów. Czym się kierować przy jej podejmowaniu? Jak wybrać studia, które będą dla nas najodpowiedniejsze?

Jak wygląda praca po studiach z fizjoterapii?

Wśród kierunków studiów, które mamy do wyboru po maturze, znajduje się m.in. zawód fizjoterapeuty. Z pewnością większość z nas zna ten termin, jednak nie każdy wie, na czym polega ta profesja. Kim jest absolwent fizjoterapii? Jak wygląda praca po nauce na tym kierunku?

Pielęgniarstwo – kto się sprawdzi w tym środowisku?

Pielęgniarstwo to nie zwykły zawód, służący głównie zarabianiu pieniędzy. Absolwenci tego kierunku traktują swoje zajęcie w kategorii misji, czyli czegoś, co pozwala im na samorealizację, a jednocześnie stanowi służbę innym, potrzebującym ludziom. Choć ta profesja może przynieść ogromną satysfakcję i spełnienie, z pewnością nie każdy nadaje się na pielęgniarza lub pielęgniarkę. Kto najlepiej sprawdzi się w tej roli? Dla kogo taka droga zawodowa będzie dobrym wyborem?