Przejdź do głównej zawartości

Dlaczego warto iść na studia podyplomowe?

Poświęcenie czasu i pieniędzy na studia podyplomowe to z reguły dobra decyzja – pamiętajmy, że stanowi ono przede wszystkim inwestycję w siebie i własny rozwój. Jednak aby naprawdę dobrze wykorzystać tę możliwość, musimy dobrze zastanowić się zarówno nad wyborem odpowiedniej uczelni, jak i doborem kierunku studiów. Czym należy się wówczas kierować?

Można odnieść wrażenie, że każde kolejne pokolenie Polaków coraz dłuższe lata spędza w szkolnych murach i jest coraz bardziej nastawione na zdobywanie wykształcenia. W czasach naszych dziadków nie każdy kończył szkołę średnią. Spośród pokolenia naszych rodziców tylko „wybrani” udawali się na studia, zaś dzisiaj wyższe wykształcenie wydaje się wręcz koniecznością i swoistą podstawą. Przeglądając ogłoszenia o pracę, nietrudno zauważyć, że oczekiwania pracodawców bywają niezwykle wygórowane: nawet do najprostszych zadań rekrutuje się przede wszystkim osoby z tytułem licencjata lub magistra. W tej sytuacji ambitne osoby, którym nie wystarcza szeroko rozumiana „przeciętność”, chętnie rozszerzają swoją edukację o studia podyplomowe.
Czy warto kontynuować naukę na takich studiach? Z pewnością nie jest to decyzja, którą należy podejmować w sposób impulsywny. Nie warto brać na siebie dodatkowego obowiązku tylko dlatego, że panuje taka moda, chcemy dorównać pracowitym znajomym lub tęsknimy za studenckimi latami. Oczywiście, wszystkie te czynniki mogą mieć dla nas nie lada znaczenie, jednak nie należy zapominać, że studia podyplomowe to niemałe koszty, mnóstwo pracy oraz wyrzeczeń. Bez sensu byłoby je rozpoczynać tylko po to, by po chwili zorientować się, że nie mamy w sobie dość samozaparcia, by je ukończyć. Jeśli jednak wiemy, że dzięki kolejnemu stopniowi edukacji będziemy mieli szansę na nową pracę, podwyżkę lub awans, jesteśmy przekonani o tym, że kierunek studiów jest zgodny z naszymi zainteresowaniami, a uczelnia godna zaufania – zdecydowanie warto poważnie rozważyć skorzystanie z tej możliwości.

Zanim jednak zaczniemy szykować się na wykłady i ćwiczenia w murach uczelni, upewnijmy się, że dobrze wybraliśmy konkretną szkołę. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na to, jaką kadrę zatrudnia dana placówka. Wykształcenie wykładowców jest bardzo ważne, jednak równie istotne może okazać się ich praktyczne doświadczenie. Czy są to osoby, które całe życie spędziły, wykładając, czy może pracują lub przynajmniej pracowały w zawodzie? Ktoś, kto poznał daną profesję w praktyce, jest w stanie przekazać nam wiele bardzo przydatnych wiadomości, których nie znajdziemy w podręcznikach. Ponadto możemy mieć pewność, że pozostaje na bieżąco z tym, co dzieje się na rynku i wie, co rzeczywiście się przydaje oraz czego wymagają pracodawcy lub klienci. Drugą sprawą, którą warto sprawdzić, jest wyposażenie uczelni. Czy wykorzystywany przez nią gmach ma swoje lata świetności za sobą, czy może jest to nowoczesny budynek, przystosowany do stosowanych obecnie sposobów przekazywania wiedzy? Czy uczelnia dysponuje salami przeznaczonymi do zajęć praktycznych, nowoczesnym sprzętem komputerowym oraz dobrze wyposażoną biblioteką? Jakie są metody nauczania? Czy szkoła oferuje możliwość studiowania online? Taka opcja jest bardzo atrakcyjna i wygodna dla osób, które muszą pogodzić studia z pracą zawodową i rodziną.
Kiedy już zdecydujemy się na konkretną uczelnię, musimy zastanowić się nad wyborem kierunku studiów. Nie jest to łatwe zadanie – żeby podjęcie studiów zaocznych rzeczywiście okazało się opłacalne, należy zainwestować w kierunek, który faktycznie nam się przyda. To już nie czasy zaraz po maturze, kiedy wiele osób „studiowało dla samego studiowania”. Dorośli, pracujący ludzie muszą mieć pewność, że pieniądze i czas zainwestowane w naukę nie okażą się stracone.
Na początku warto zastanowić się, co tak naprawdę nas interesuje i w jakiej tematyce czujemy się dobrze. Nawet najbardziej pożądany na rynku pracy kierunek może być dla nas po prostu nudny, co z dużym prawdopodobieństwem może doprowadzić do tego, że nigdy nie wykorzystamy zdobytego dyplomu. Ważne są także nasze zdolności, mocne i słabe strony – jeśli mamy pracować w jakimś zawodzie, nie wystarczy nam do tego „papier”. Równie istotne (jeśli nie ważniejsze) są nasze cechy osobowości oraz talenty.

Drugą sprawą jest przyszłościowość danego kierunku. Studia podyplomowe to przede wszystkim nowe możliwości na rynku pracy, a studentom i absolwentom zależy przede wszystkim na poszerzeniu swoich kwalifikacji. Warto zorientować się, czy wybrana przez nas specjalizacja jest ceniona przez pracodawców i ma szansę przełożyć się na przyszłe zarobki.


Pamiętajmy też, że nazwa kierunku to nie wszystko. Zastanówmy się, jakie umiejętności są nam potrzebne i których nam brakuje. Następnie zapoznajmy się z programem konkretnych studiów i przekonajmy się, czy znajdziemy na nich to, czego szukamy. W różnych szkołach ten sam temat może być wykładamy w zupełnie inny sposób, przy pomocy odmiennych metod.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Studia online czy stacjonarne?

Jak wygląda praca po studiach z fizjoterapii?

Wśród kierunków studiów, które mamy do wyboru po maturze, znajduje się m.in. zawód fizjoterapeuty. Z pewnością większość z nas zna ten termin, jednak nie każdy wie, na czym polega ta profesja. Kim jest absolwent fizjoterapii? Jak wygląda praca po nauce na tym kierunku?