Przejdź do głównej zawartości

Najciekawsze i najdogodniejsze miasta świata do studiowania

Wielu maturzystom i studentom głowę zawraca myśl, jaką uczelnie wybrać, po której będzie im łatwiej o prestiżową pracę albo ich szanse zwiększą się na rynku. Niejeden decyduje się na kierunki związane ze swoim hobby czy zainteresowaniami. To najlepsza opcja, ale wciąż pozostaje wybór uczelni, która może taką naukę zaoferować. Wielokrotnie również przychodzi na myśl, czy nie studiować za granicą. Jeśli tak to, który uniwersytet będzie najlepszy, przystępny cenowo, a życie studenckie będzie zarówno przygodą, jak i lekcją życia. Jest wiele możliwości takiego wyjazdu np. akademicki program Erasmus+, który oferuje wymianę studencką oraz naukę przez semestr lub rok na zagranicznym uniwersytecie. Wielu jednak studentów wybiera się na własną rękę.

Można spotkać najróżniejsze rankingi uczelni na świecie czy w Europie pod względem jakości studiowania, kosztów studiowania i życia oraz stopnia możliwej rozrywki w danym mieście studenckim. Biorąc pod uwagę te czynniki, można wytypować najlepsze studenckie miasta.

Z azjatyckich miast można wytypować Hongkong, Tokio i oczywiście Seul. Miasta, które nigdy nie śpią, są świetną alternatywą dla osób lubujących się w szybkim tempie życia, ale z uwagi na różnorodność kulturalną koszty życia nie są za niskie. Dlaczego w takim razie, dlaczego warto studiować akurat tu? Miasta są pełne starożytnych i kulturalnych atrakcji, ciekawa architektura oraz oczywiście szybkie, ale interesujące życie studenckie. Na uniwersytety nie jest łatwo się dostać, choćby w Tokio, gdzie trzeba zdać egzaminy wstępne oraz test z podstawowej znajomości języka japońskiego.


Kolejnym ciekawym miejscem na świecie są uniwersytety z Australii. Miasta takie jak Sydney i Melbourne mają do zaoferowania około 10 uczelni uwzględnianych w światowych rankingach. Te dwa ośrodki kulturalne bardzo wiele skrywają przed przyjezdnymi oraz studentami. Społeczność akademicka jest tu bardzo duża i życie studenckie toczy się przez całą dobę. Piękne plaże i ośrodki kultury również potrafią zachwycić nawet najbardziej wymagających studentów.

Amerykańskie uniwersytety można znaleźć w czołówkach światowych rankingów. Patrząc na to, co może zaoferować sama Kanada (Montreal i Toronto) można być pod wrażeniem. Około 20 miejsca w rankingach uczelni na świecie. Te prestiżowe uczelnie mają wiele do przekazania studentom, a przede wszystkim wysoki poziom przekazywanej wiedzy. W Montreal obok uczelni znajduje się Polski Instytut Naukowy oraz największa biblioteka polonijna w całej Ameryce, im. Wandy Stachiewicz. Natomiast sąsiadem uniwersytetu w Toronto jest budynek parlamentu Ontario. Nawiązuje do stylu Oksfordu czy Cambridge.

Kolejne Amerykańskie miasta są w Stanach Zjednoczonych np. Boston. Bostoński uniwersytet należy do jednych z największych prywatnych uczelni. W jego pobliżu znajdują się również inne uniwersytety, które należą do ścisłej czołówki rankingów światowych uczelni, czyli wszystkim znany Harvard oraz MIT (Massachusetts Institute of Technology). Boston jest miastem pełnym technologii oraz możliwości kształcenia u najlepszych.


Nie można zapomnieć również o europejskich miastach naukowych. Przede wszystkim mowa tu o Paryżu. Jedno z najlepszych miast studenckich według „QS Best Student Cities index”. Czego można zaczerpnąć w tym mieście? Przede wszystkim dziedzictwa kultury, której pełno na każdym kroku oraz najlepszych uniwersytetów uwzględnianych w czołówkach światowych rankingów. Pomimo wysokich kosztów życia, czesne na uczelniach są dość niskie, dzięki czemu można zawsze wszystko zrównoważyć. Omawiając europejskie miasta, nie można zapomnieć również o Londynie – centrum życia studenckiego w Europie. Wielka Brytania pod względem uniwersytetów w światowych rankingach, a przy tym w czołówkach, może poszczycić się aż 19 uczelniami. Dwie z nich: Cambridge oraz Oxford znajdują się w ścisłej pierwszej piątce. Wiele się słyszy Polakach, którzy emigrują do Anglii, że niby życie lepsze, ale patrząc na koszty samych studiów to, jest to około 65 tys. funtów na całe trzyletnie studia. Prawda, że dużo? Niestety tak. W dodatku są to uczelnie międzynarodowe, więc konkurencja ogromna i ciężko się dostać na tak prestiżowe studia.


Jak widać powyżej, miejsc do studiowania na świecie jest wiele, jedne mniej atrakcyjne, drugie bardziej kosztowne. Wybór takiej uczelni w pełni zależy od naszych możliwości oraz chęci. Pomimo wymienionych powyżej miast można domyślać się, że jest jeszcze więcej miast, które kuszą nie tylko ofertą edukacyjną uniwersytetów, ale również pod względem kulturowym czy towarzyskim i imprezowym, a jeszcze nieodkrytym albo nierozpowszechnionym.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Czym się kierować przy wyborze kierunku studiów?

Wybór kierunku studiów to jedna z niewielu decyzji, które rzeczywiście mają ogromny wpływ na całe nasze przyszłe życie. Nic więc dziwnego, że jest ona źródłem wielkiego stresu dla wszystkich maturzystów. Czym się kierować przy jej podejmowaniu? Jak wybrać studia, które będą dla nas najodpowiedniejsze?

Jak wygląda praca po studiach z fizjoterapii?

Wśród kierunków studiów, które mamy do wyboru po maturze, znajduje się m.in. zawód fizjoterapeuty. Z pewnością większość z nas zna ten termin, jednak nie każdy wie, na czym polega ta profesja. Kim jest absolwent fizjoterapii? Jak wygląda praca po nauce na tym kierunku?

Pielęgniarstwo – kto się sprawdzi w tym środowisku?

Pielęgniarstwo to nie zwykły zawód, służący głównie zarabianiu pieniędzy. Absolwenci tego kierunku traktują swoje zajęcie w kategorii misji, czyli czegoś, co pozwala im na samorealizację, a jednocześnie stanowi służbę innym, potrzebującym ludziom. Choć ta profesja może przynieść ogromną satysfakcję i spełnienie, z pewnością nie każdy nadaje się na pielęgniarza lub pielęgniarkę. Kto najlepiej sprawdzi się w tej roli? Dla kogo taka droga zawodowa będzie dobrym wyborem?