Przejdź do głównej zawartości

Czym się kierować przy wyborze kierunku studiów?


Wybór kierunku studiów to jedna z niewielu decyzji, które rzeczywiście mają ogromny wpływ na całe nasze przyszłe życie. Nic więc dziwnego, że jest ona źródłem wielkiego stresu dla wszystkich maturzystów. Czym się kierować przy jej podejmowaniu? Jak wybrać studia, które będą dla nas najodpowiedniejsze?

Budząca postrach matura często określana jest mianem „egzaminu dojrzałości”. Rzeczywiście, w połączeniu z wyborem kierunku studiów stanowi ona pierwszy naprawdę poważny krok w dorosłe życie. Aby poradzić sobie z tymi wyzwaniami, potrzebne są odpowiedzialność oraz zdrowy rozsądek. Nie należy się więc dziwić, że kolejne roczniki maturzystów drżą na samą myśl o tym istotnym sprawdzianie. Młodzi ludzie mają świadomość, że od tego, jak sobie z nim poradzą, zależy niemal cała ich przyszłość zawodowa.


Wybór przyszłego zawodu z pewnością nie należy do najłatwiejszych zadań. Nie wystarczy przestudiować katalogu kierunków dostępnych na najbliższej uczelni i wybrać tego, który wydaje nam się najbardziej interesujący. Można wyróżnić wiele innych czynników, które mają znaczący wpływ na naszą przyszłą satysfakcję z podjętej decyzji. Jakie kwestie warto wziąć pod uwagę?

1.       Zainteresowania
Oczywiście, jedną z podstaw udanej i satysfakcjonującej kariery są nasze pasje i indywidualne predyspozycje. Nie warto decydować się na określoną ścieżkę tylko dlatego, że dany zawód jest prestiżowy i dobrze opłacany. Postawienie na coś, co zupełnie nas nie interesuje, z dużym prawdopodobieństwem doprowadzi do ogromnego znudzenia już podczas studiów oraz szybkiego wypalenia zawodowego. Dobrym pomysłem jest wzięcie pod uwagę nie tylko uwarunkowań rynku pracy, ale również naszych własnych marzeń i ambicji. W pracy spędzamy bardzo dużą część swojego życia – warto wybrać taką, którą będziemy wykonywali z przyjemnością.

2.       Cechy osobowości i predyspozycje
Oczywiście, słabości są po to, żeby je pokonywać. Jednak mało kto byłby szczęśliwy w pracy, która zupełnie nie pasuje do jego usposobienia. Osoby o żywym temperamencie, lubiące pozostawać w ruchu oraz potrzebujące codziennego kontaktu z innymi ludźmi raczej nie odnajdą się w spokojnej, powtarzalnej pracy biurowej. Z kolei spokojni, skrupulatni introwertycy mogą czerpać z niej dużo radości i satysfakcji.

3.       Zapotrzebowanie na rynku pracy
Niestety, nawet najbardziej interesujący i atrakcyjny kierunek studiów na nic nam się nie przyda, jeśli nie będziemy mieli perspektyw na późniejsze podjęcie pracy w wyuczonym zawodzie. Z tego powodu przed podjęciem decyzji o dalszej edukacji warto zrobić rozeznanie i dowiedzieć się, jakie profesje uznaje się za najbardziej przyszłościowe. Dobrym pomysłem jest np. wyszukanie i przeczytanie artykułów uwzględniające prognozy na ten temat. Inną, znacznie prostszą metodą na zdobycie informacji jest przejrzenie internetowych ofert pracy. W ten sposób nie tylko dowiemy się, jakie zawody są najbardziej pożądane na rynku, ale również poznamy oferowane warunki zatrudnienia oraz wymagania pracodawców.

4.       Popularność kierunku
Wydawałoby się, że najpopularniejsze kierunki powinny być tymi najlepszymi. Niestety, pozory mogą mylić: studia wybierane przez największą liczbę osób za kilka lat zaowocują ogromną liczbą absolwentów, a co za tym idzie – będziemy musieli liczyć się z imponującą konkurencją na rynku pracy. Oczywiście, wszystko może być względne: jednym z obleganych, a zarazem potrzebnych i dobrze rokujących na przyszłość kierunków jest medycyna. Jednak wiele innych, równie popularnych może okazać się złym wyborem. Na rynku zatrudnienia jest miejsce tylko dla określonej liczby kandydatów, co oznacza, że znalezienie pracy w danym zawodzie może być bardzo trudne.
 

5.       Informacje o danej uczelni oraz programie studiów
Wybór odpowiedniego kierunku studiów to nie wszystko – równie ważne jest znalezienie dobrej uczelni, na której będziemy na nie uczęszczać. Warto zapoznać się z opiniami dostępnymi w internecie – w ten sposób dowiemy się, czy z określonej szkoły zadowoleni są sami zainteresowani, czyli studenci i absolwenci. Ważne są również ewentualne akredytacje oraz wskaźniki zatrudnienia po ukończeniu studiów. Kolejną istotną kwestią są stosowane metody nauczania, kadra profesorska oraz ewentualne udogodnienia dla osób pobierających naukę. Dobra uczelnia wyższa posiada odpowiednio przygotowane, nowoczesne sale wykładowe oraz pomoce dydaktyczne, dobrze wykształconych wykładowców oraz praktyków. Nie bez znaczenia jest elastyczne podejście, które umożliwia studentom równoległą pracę zarobkową oraz zdobywanie doświadczenia. Przydatne są tutaj platformy e-learningowe, dzięki którym studenci nie muszą pojawiać się na wszystkich zajęciach – część zadań są w stanie zrealizować o dowolnej porze, w zaciszu swojego domu. Wiarygodnym źródłem informacji są także sami studenci oraz absolwenci interesującego nas kierunku. To oni najlepiej wiedzą, jakie są wady i zalety tego wyboru, mogą opowiedzieć nam o programie studiów, ewentualnych zajęciach dodatkowych oraz wykładowcach.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Dlaczego warto iść na studia podyplomowe?

Poświęcenie czasu i pieniędzy na studia podyplomowe to z reguły dobra decyzja – pamiętajmy, że stanowi ono przede wszystkim inwestycję w siebie i własny rozwój. Jednak aby naprawdę dobrze wykorzystać tę możliwość, musimy dobrze zastanowić się zarówno nad wyborem odpowiedniej uczelni, jak i doborem kierunku studiów. Czym należy się wówczas kierować?
Można odnieść wrażenie, że każde kolejne pokolenie Polaków coraz dłuższe lata spędza w szkolnych murach i jest coraz bardziej nastawione na zdobywanie wykształcenia. W czasach naszych dziadków nie każdy kończył szkołę średnią. Spośród pokolenia naszych rodziców tylko „wybrani” udawali się na studia, zaś dzisiaj wyższe wykształcenie wydaje się wręcz koniecznością i swoistą podstawą. Przeglądając ogłoszenia o pracę, nietrudno zauważyć, że oczekiwania pracodawców bywają niezwykle wygórowane: nawet do najprostszych zadań rekrutuje się przede wszystkim osoby z tytułem licencjata lub magistra. W tej sytuacji ambitne osoby, którym nie wystarcza sz…

Dobra uczelnia to taka, która… Czyli jak wybrać uczelnię, by być zadowolonym.

Wybór kierunku studiów to niejedyna bardzo istotna decyzja, jaką mają do podjęcia maturzyści. Równie ważna jest odpowiednia uczelnia, na której będą pobierali naukę. Odpowiedni dobór placówki w dużej mierze przesądza o poziomie edukacji, możliwościach po zakończeniu studiów oraz samym doświadczeniu studenckich lat. Jak wybrać szkołę wyższą, by być zadowolonym ze swojej decyzji? Na co warto zwrócić uwagę, by nie popełnić błędu?

Najmodniejsze kierunki studiów