Przejdź do głównej zawartości

Jak wygląda praca po studiach z fizjoterapii?Wśród kierunków studiów, które mamy do wyboru po maturze, znajduje się m.in. zawód fizjoterapeuty. Z pewnością większość z nas zna ten termin, jednak nie każdy wie, na czym polega ta profesja. Kim jest absolwent fizjoterapii? Jak wygląda praca po nauce na tym kierunku?


Rynek edukacyjny jest bardzo rozległy. Wśród dostępnych kierunków studiów możemy znaleźć zarówno znane wszystkim zawody z tradycjami, takie jak lekarz, nauczyciel czy prawnik, jak również zupełnie nowe i wynikające ze specyfiki obecnych czasów. Wybór jest tak ogromny, że wielu maturzystów doświadcza znacznych trudności związanych z podjęciem decyzji o własnej przyszłości. Który kierunek będzie najbardziej przyszłościowy i da największe szanse na satysfakcjonującą, dobrze płatną pracę? Czym się kierować: własnymi zainteresowaniami i preferencjami, czy może obiektywnymi czynnikami, takimi jak zapotrzebowanie na rynku pracy? Wybrać uczelnię blisko domu rodzinnego czy wyjechać gdzieś dalej w pogoni za wymarzoną karierą?
Jedno jest pewne: podejmując decyzję dotyczącą kierunku studiów, warto choć przez chwilę wyobrazić sobie siebie w przyszłej pracy. Studia uchodzą za jeden z najszczęśliwszych okresów w życiu, jednak należy pamiętać, że trwają one stosunkowo krótko. Znacznie więcej czasu spędzimy w pracy, która zwykle jest konsekwencją wyboru dokonanego tuż po szkole średniej. Wiele osób wybiera uczelnię, mając na uwadze informacje, które są dla nich najbardziej interesujące. Tego typu podejście sprawia, że nauka jest niezwykle przyjemna, ale niekoniecznie przekłada się to na radość i satysfakcję z wykonywanego później zawodu. Podejmując tę decyzję, warto więc wziąć pod uwagę przede wszystkim własne predyspozycje i indywidualne cechy osobowości. Czy jesteśmy osobami towarzyskimi, czy lepiej czujemy się, pracując w samotności? Lubimy siedzący tryb życia czy chętniej pozostajemy w ruchu? Praca ma być dla nas jedynie sposobem na pozyskanie pieniędzy czy jednak stawiamy w życiu na pasję?

Fizjoterapia jest kierunkiem dla osób, które za swoje powołanie uważają niesienie pomocy innym. Nie jest to rutynowa praca za biurkiem – fizjoterapeuta codziennie bezpośrednio styka się z ludźmi, ich chorobami i nieszczęściami. Aby dobrze sprawdzać się w takim zawodzie, należy być osobą otwartą, empatyczną, cierpliwą i szybko nawiązującą kontakty społeczne. Bardzo ważne jest podejście do innych ludzi oraz umiejętność wzbudzenia ich zaufania.

Praca fizjoterapeuty polega na wykonywaniu zabiegów fizjoterapeutycznych, które są elementem leczenia rozmaitych chorób, rehabilitacji oraz profilaktyki. Absolwent tego kierunku na co dzień pracuje z osobami niepełnosprawnymi ruchowo, będącymi po amputacjach, zmagającymi się z niedowładami układu szkieletowego oraz mięśni. Rola terapeuty polega na zatrzymaniu zmian w organizmie, doprowadzeniu do poprawy sprawności ruchowej, a także działalności profilaktycznej. Fizjoterapeuta ma za zadanie dopasować odpowiednie ćwiczenia oraz zabiegi tak, by pomóc pacjentowi wyjść z niepełnosprawności, a przynajmniej poprawić jego funkcjonowanie i nie pogorszyć jego stanu zdrowia. W tym celu należy uwzględnić wszelkie przeciwwskazania dla konkretnych oddziaływań terapeutycznych.
Pamiętajmy, że fizjoterapeuci, podobnie jak lekarze czy pielęgniarki, zwykle mają kontakt z osobami znajdującymi się w trudnej sytuacji życiowej. Przedstawiciele tych zawodów na co dzień stykają się z rozmaitymi chorobami, nieszczęściami i cierpieniem. Oznacza to, że nie każdy, choćby najzdolniejszy student sprawdzi się w tej roli. Oprócz wiedzy i umiejętności niemal równie ważne jest odpowiednie podejście do drugiego człowieka: wrażliwość i delikatność, zdolność do odczuwania współczucia, a także życzliwość i indywidualne traktowanie każdego pacjenta. Fizjoterapeuta czasami musi wcielić się w psychologa i powiernika, a innym razem pełni rolę trenera, który dopinguje chorego i motywuje go do dalszej pracy.

Absolwenci fizjoterapii współpracują również z lekarzami, ponieważ zazwyczaj są zatrudniani w różnego rodzaju placówkach medycznych. Przedstawiciele tego zawodu mogą wybierać spośród różnych ścieżek kariery – zwykle już na etapie studiów następuje pewne ukierunkowane, a studenci podejmują decyzję o skupieniu się na najbardziej interesującej ich dziedzinie. Do najpopularniejszych gałęzi medycyny, które wybierają fizjoterapeuci, należą pediatria, geriatria, neurologia ora ortopedia. Zatrudnienie można znaleźć m.in. w szpitalach, przychodniach, gabinetach odnowy biologicznej, ośrodkach SPA, prywatnych gabinetach lekarskich, sanatoriach, klubach sportowych czy ośrodkach rekreacji sportowej. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że edukacja fizjoterapeuty nie kończy się na etapie studiów – wiedza potrzebna do tego rodzaju pracy jest bardzo obszerna, a dotycząca jej dziedzina nauki cały czas się rozwija. Oznacza to, że dobre wykonywanie tego zawodu wymaga nieustannego rozwoju oraz doszkalania się i bycia na bieżąco z aktualnymi doniesieniami ze świata medycyny.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Dlaczego warto iść na studia podyplomowe?

Poświęcenie czasu i pieniędzy na studia podyplomowe to z reguły dobra decyzja – pamiętajmy, że stanowi ono przede wszystkim inwestycję w siebie i własny rozwój. Jednak aby naprawdę dobrze wykorzystać tę możliwość, musimy dobrze zastanowić się zarówno nad wyborem odpowiedniej uczelni, jak i doborem kierunku studiów. Czym należy się wówczas kierować?
Można odnieść wrażenie, że każde kolejne pokolenie Polaków coraz dłuższe lata spędza w szkolnych murach i jest coraz bardziej nastawione na zdobywanie wykształcenia. W czasach naszych dziadków nie każdy kończył szkołę średnią. Spośród pokolenia naszych rodziców tylko „wybrani” udawali się na studia, zaś dzisiaj wyższe wykształcenie wydaje się wręcz koniecznością i swoistą podstawą. Przeglądając ogłoszenia o pracę, nietrudno zauważyć, że oczekiwania pracodawców bywają niezwykle wygórowane: nawet do najprostszych zadań rekrutuje się przede wszystkim osoby z tytułem licencjata lub magistra. W tej sytuacji ambitne osoby, którym nie wystarcza sz…

Dobra uczelnia to taka, która… Czyli jak wybrać uczelnię, by być zadowolonym.

Wybór kierunku studiów to niejedyna bardzo istotna decyzja, jaką mają do podjęcia maturzyści. Równie ważna jest odpowiednia uczelnia, na której będą pobierali naukę. Odpowiedni dobór placówki w dużej mierze przesądza o poziomie edukacji, możliwościach po zakończeniu studiów oraz samym doświadczeniu studenckich lat. Jak wybrać szkołę wyższą, by być zadowolonym ze swojej decyzji? Na co warto zwrócić uwagę, by nie popełnić błędu?

Najmodniejsze kierunki studiów