Przejdź do głównej zawartości

Wychodząc naprzeciw studentom - studia online

Dzisiejsze technologie oferują nam możliwości, o których kilkadziesiąt lat temu nikt nawet nie myślał. Wiele nowych rozwiązań dotyczy szeroko pojętej rozrywki, ale równie dużo ma nieco bardziej praktyczne zastosowanie. Jedną z takich nowoczesnych możliwości jest studiowanie… przez internet. Jakie korzyści przynosi nauka online?Obecny rynek pracy jest bardzo wymagający. Ukończenie szkoły średniej i zdanie matury już od dawna nie stanowi gwarancji znalezienia dobrze płatnej pracy. Zatrudniający stawiają swoim pracownikom wysokie wymagania: w większości przypadków zależy im na kandydatach z wyższym wykształceniem, a jednocześnie posiadających doświadczenie zawodowe. Oprócz tego każdy z nas ma także życie prywatne: pasje i zainteresowania, rodzinę, przyjaciół oraz potrzebę odpoczynku. Niestety, doba nie jest z gumy, wobec czego wielu z nas nasuwa się pytanie: jak pogodzić wszystkie te dziedziny życia? Jak sprostać wyśrubowanym wymaganiom, które stawia nam współczesne życie?
Studia online to idealne rozwiązanie dla tych, którzy nie są w stanie uczęszczać na codzienne zajęcia z powodu zobowiązań zawodowych i rodzinnych. Ten sposób nauki z pewnością ułatwia takie zarządzanie swoim czasem, dzięki któremu mamy czas na wszystkie zaplanowane aktywności. Nie musimy spieszyć się na wykład lub przekładać spotkania z kontrahentem w obawie przed nieobecnością na zajęciach. Nie musimy spędzać wielu godzin w budynku uczelni, a także marnować czasu i pieniędzy na dojazdy. To, w jakich godzinach i gdzie będziemy zdobywali wiedzę, zależy wyłącznie od nas.

Studia online stanowią formę nauki na odległość. Wśród bogatej oferty polskich uczelni wyższych możemy spotkać się zarówno z kursami prowadzonymi w stu procentach przez internet, jak i metodami mieszanymi, czyli traktującymi media elektroniczne jako uzupełnienie tradycyjnych zajęć w budynku szkoły. Możemy więc samodzielnie wybrać taką formę pobierania edukacji, która najlepiej odpowiada naszemu rozkładowi obowiązków oraz preferencjom.

Kurs rozpoczynamy od otrzymania dostępu do internetowej platformy zdalnego nauczania. Znajdują się na niej wszystkie potrzebne materiały: sylabusy, teksty do przeczytania, różnego rodzaju zadania i testy. Podczas studiów online mogą również być organizowane internetowe panele dyskusyjne oraz wykłady, które umożliwiają nam kontakt z prowadzącymi oraz innymi studentami. Oczywiście, mamy także możliwość skontaktowania się z nimi za pośrednictwem maila lub podczas internetowych konsultacji. Na koniec każdego semestru, podobnie jak studenci stacjonarni, zdajemy egzaminy, które zwykle odbywają się już w budynku uczelni.


Niewątpliwą zaletą studiów online jest oferowana przez nie wygoda. Choć studia dzienne lub wieczorowe z pewnością mają swój urok, bywają również bardzo czasochłonne i wymagające. Czasami niezwykle trudno jest ułożyć swój plan dnia w taki sposób, by żadne zobowiązania nie kolidowały ze sobą. Edukacja przez internet to możliwość nauki wtedy, kiedy najbardziej nam to dopowiada. Oznacza to, że możemy dostosować studia do własnych potrzeb i zindywidualizować ich tok. Każdy uczy się nieco inaczej: jedni szczyt możliwości poznawczych osiągają wczesnym rankiem, inni potrafią się skupić dopiero późnym wieczorem, kiedy pozostali domownicy śpią. Niektórzy są w stanie zachować skupienie przez długie godziny, a część z nas potrzebuje częstych, krótkich przerw. Każdy może pobierać naukę w swoim tempie: jeśli jakieś zagadnienie jest dla nas łatwe, możemy zająć się nim nieco bardziej pobieżnie, a gdy inny temat jest dla nas skomplikowany i niezrozumiały, mamy możliwość poświęcenia mu kilku chwil więcej. Dodatkowo dzięki studiom online zyskujemy oszczędność czasu, który zabierałyby nam podróże do (często mocno oddalonego od naszego miejsca zamieszkania) budynku, w którym odbywają się zajęcia. Wiele osób chwali sobie także ograniczenie codziennych wydatków: studiowanie w trybie dziennym wiąże się nie tylko z nakładami finansowymi na środki komunikacji miejskiej, ale często również z koniecznością wynajęcia pokoju lub mieszkania w miejscowości, w której się uczymy.


Choć nauka online ma wiele niewątpliwych zalet, warto zdawać sobie sprawę również z jej ograniczeń. Przede wszystkim musimy wziąć pod uwagę własne cechy i predyspozycje. Niektóre osoby nie są w stanie zmobilizować się do pracy, jeśli nikt inny nie czuwa nad tym procesem. Studia online są stworzone dla osób pracowitych, zmotywowanych i systematycznych, które potrafią same efektywnie zarządzać swoim czasem. Inna kwestią jest problem związany z ograniczeniem kontaktów międzyludzkich. Wielu absolwentów wyższych uczelni chwali studia dzienne za możliwość nawiązywania nowych znajomości i codzienne interakcje z innymi. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i usposobienia – dla niektórych brak rozpraszających rozmów może być wręcz uważany za zaletę. Zwłaszcza jeśli w ich życiu codziennym nie brakuje kontaktów międzyludzkich, ponieważ zapewniają im je praca zawodowa, rodzina oraz przyjaciele. W takiej sytuacji studia online będą wręcz idealnym wyborem. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Dlaczego warto iść na studia podyplomowe?

Poświęcenie czasu i pieniędzy na studia podyplomowe to z reguły dobra decyzja – pamiętajmy, że stanowi ono przede wszystkim inwestycję w siebie i własny rozwój. Jednak aby naprawdę dobrze wykorzystać tę możliwość, musimy dobrze zastanowić się zarówno nad wyborem odpowiedniej uczelni, jak i doborem kierunku studiów. Czym należy się wówczas kierować?
Można odnieść wrażenie, że każde kolejne pokolenie Polaków coraz dłuższe lata spędza w szkolnych murach i jest coraz bardziej nastawione na zdobywanie wykształcenia. W czasach naszych dziadków nie każdy kończył szkołę średnią. Spośród pokolenia naszych rodziców tylko „wybrani” udawali się na studia, zaś dzisiaj wyższe wykształcenie wydaje się wręcz koniecznością i swoistą podstawą. Przeglądając ogłoszenia o pracę, nietrudno zauważyć, że oczekiwania pracodawców bywają niezwykle wygórowane: nawet do najprostszych zadań rekrutuje się przede wszystkim osoby z tytułem licencjata lub magistra. W tej sytuacji ambitne osoby, którym nie wystarcza sz…

Dobra uczelnia to taka, która… Czyli jak wybrać uczelnię, by być zadowolonym.

Wybór kierunku studiów to niejedyna bardzo istotna decyzja, jaką mają do podjęcia maturzyści. Równie ważna jest odpowiednia uczelnia, na której będą pobierali naukę. Odpowiedni dobór placówki w dużej mierze przesądza o poziomie edukacji, możliwościach po zakończeniu studiów oraz samym doświadczeniu studenckich lat. Jak wybrać szkołę wyższą, by być zadowolonym ze swojej decyzji? Na co warto zwrócić uwagę, by nie popełnić błędu?

Najmodniejsze kierunki studiów