Przejdź do głównej zawartości

Dlaczego nauka języka angielskiego jest tak ważna?Wielu uczniów i studentów narzeka na ogrom materiału, który muszą przyswoić podczas edukacji. Rzeczywiście, część informacji znajdujących się w programie nauczania trudno nazwać niezbędnymi do życia. Inaczej jest z angielskim, którego nauka z pewnością zaprocentuje w przyszłości. Dlaczego warto dobrze znać ten język?


Dzisiejsze czasy znacznie różnią się od tych, w których dorastali nasi dziadkowie, a nawet rodzice. Dzięki upowszechnieniu internetu oraz nowoczesnych środków transportu, świat stał się znacznie „mniejszy”. Wiele osób podróżuje i osiedla się w nawet najbardziej odległych zakątkach Ziemi. Na co dzień kontaktujemy się z ludźmi z zagranicy – również w sprawach zawodowych. Nawet wytwory kultury, które konsumujemy, nie są wyłącznie rodzime: większość filmów i seriali, które oglądamy oraz utworów muzycznych, które możemy usłyszeć w radio, na imprezie czy na koncertach, pochodzi z pozostałych państw Europy oraz Stanów Zjednoczonych. Oczywiście, nie bylibyśmy w stanie tak sprawnie tego robić, gdyby każdy z nas posługiwał się wyłącznie swoim ojczystym językiem. Potrzebna nam jest stosunkowo uniwersalna mowa, za pomocą której będziemy w stanie porozumieć się z mieszkańcami większości zakątków globu. Takim międzynarodowym językiem jest właśnie angielski.

Naturalnie, warto uczyć się kilku języków obcych. Jeśli ktoś ma ku temu predyspozycje, jest to świetna inwestycja w przyszłość. Gdy zaś nie czujemy się na siłach, by biegle posługiwać się kilkoma językami, w pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o angielski. To właśnie on pozwoli nam na komunikowanie się nie tylko z osobami pochodzącymi z państw, w których jest to język urzędowy, ale również z ludźmi z wielu innych krajów. To świetny sposób na poszerzenie swoich horyzontów – poprzez rozmowy z cudzoziemcami zdobywamy szerszą wiedzę o świecie, poznajemy różnice kulturowe i stajemy się bardziej otwarci. Krótko mówiąc: poszerzają się nasze horyzonty. Nie wspominając o takich drobnych przyjemnościach jak rozumienie tekstów ulubionych piosenek i możliwość oglądania amerykańskich filmów bez napisów.

Kolejną korzyścią wynikającą z nauki języka angielskiego jest trening swoich możliwości poznawczych oraz ułatwienie nauki innych dziedzin. Dzięki temu jesteśmy w stanie sięgać po publikacje w języku angielskim i zdobywać szerszą wiedzę na interesujący nas temat – większość najnowszych artykułów naukowych publikowana jest w tym języku i nie zawsze doczekują się one polskiego tłumaczenia. Dzięki znajomości języka obcego mamy pewność, że nasza wiedza jest rzetelna i aktualna. To samo dotyczy wszystkich stron internetowych w języku angielskim, których jest znacznie więcej niż tych, na których publikowane są wyłącznie treści napisane po polsku. W ten sposób łatwiej nam szybko poznać wiadomości ze świata, a także dowiadywać się więcej na tematy związane z naszym hobby, np. filmem, nowinkami technologicznymi czy muzyką.


Dzisiejsze czasy są wyjątkowe: granice są otwarte, a my nie mamy problemu z podróżowaniem po całym świecie. Jeśli poznawanie odległych miejsc jest również twoim marzeniem, grzechem byłoby nie wykorzystać tej szansy. I tutaj pojawia się kolejna dziedzina, w której przyda nam się porozumiewanie się po angielsku. Podróżowanie bez znajomości języka obcego może być naprawdę utrudnione. W jaki sposób mamy wówczas załatwić wszystkie sprawy na lotnisku, dogadać się z taksówkarzem lub hotelowym recepcjonistą, kupić pamiątki lub przekąski w sklepie czy porozmawiać z mieszkańcami danego kraju o ich kulturze, tradycjach i zwyczajach? Nie ucząc się angielskiego, pozbawiamy się wielu doświadczeń płynących z odwiedzania innych krajów. A kto wie, może zamarzy nam się kiedyś stała emigracja? Jeśli nie chcemy być wówczas skazani na pracę fizyczną i marzymy o prawdziwej karierze, w której będziemy w stanie się wykazać i zaprezentować pełnię swoich możliwości, musimy zadbać o zniwelowanie dzielącej nas od naszych marzeń bariery językowej.

No właśnie: praca. Mówiąc o kompetencjach zdobywanych podczas edukacji nie sposób nie wspomnieć o naszych planach zawodowych. To właśnie one zwykle bywają główną motywacją do spędzania czasu na uczelni, dodatkowych kursach oraz z nosem w książkach. Praca jest bardzo ważną rzeczą – to właśnie w niej spędzamy ogromną część życia. Dlatego nie warto w tej kwestii chodzić na kompromisy: powinniśmy zrobić wszystko, by mieć jak największe pole wyboru i być atrakcyjnym kandydatem na rynku pracy. Znajomość języka angielskiego przydaje się nie tylko osobom, które planują znalezienie zatrudnienia za granicą. Obecnie wiele polskich firm wymienia tę umiejętność jako warunek podjęcia w nich pracy. Dzięki pracownikom biegle komunikującym się po angielsku przedsiębiorstwo może nawiązywać współpracę z zagranicznymi klientami i kontrahentami. Ponadto kandydat znający ten język robi lepsze wrażenie, ponieważ prezentuje się jako osoba ambitna, inwestująca w siebie i zainteresowana dalszym rozwojem. Nic więc dziwnego, że mając do wyboru dwie osoby o podobnych kwalifikacjach, rekruterzy chętniej decydują się na zatrudnienie tej znającej język obcy.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Dlaczego warto iść na studia podyplomowe?

Poświęcenie czasu i pieniędzy na studia podyplomowe to z reguły dobra decyzja – pamiętajmy, że stanowi ono przede wszystkim inwestycję w siebie i własny rozwój. Jednak aby naprawdę dobrze wykorzystać tę możliwość, musimy dobrze zastanowić się zarówno nad wyborem odpowiedniej uczelni, jak i doborem kierunku studiów. Czym należy się wówczas kierować?
Można odnieść wrażenie, że każde kolejne pokolenie Polaków coraz dłuższe lata spędza w szkolnych murach i jest coraz bardziej nastawione na zdobywanie wykształcenia. W czasach naszych dziadków nie każdy kończył szkołę średnią. Spośród pokolenia naszych rodziców tylko „wybrani” udawali się na studia, zaś dzisiaj wyższe wykształcenie wydaje się wręcz koniecznością i swoistą podstawą. Przeglądając ogłoszenia o pracę, nietrudno zauważyć, że oczekiwania pracodawców bywają niezwykle wygórowane: nawet do najprostszych zadań rekrutuje się przede wszystkim osoby z tytułem licencjata lub magistra. W tej sytuacji ambitne osoby, którym nie wystarcza sz…

Dobra uczelnia to taka, która… Czyli jak wybrać uczelnię, by być zadowolonym.

Wybór kierunku studiów to niejedyna bardzo istotna decyzja, jaką mają do podjęcia maturzyści. Równie ważna jest odpowiednia uczelnia, na której będą pobierali naukę. Odpowiedni dobór placówki w dużej mierze przesądza o poziomie edukacji, możliwościach po zakończeniu studiów oraz samym doświadczeniu studenckich lat. Jak wybrać szkołę wyższą, by być zadowolonym ze swojej decyzji? Na co warto zwrócić uwagę, by nie popełnić błędu?

Najmodniejsze kierunki studiów