Przejdź do głównej zawartości

Dlaczego warto skorzystać z programu Erasmus?



Erasmus to fantastyczny program, który umożliwia studentom naukę za granicą. Taki wyjazd to nie tylko ogromny krok naprzód w zakresie edukacji, ale również niezapomniane, bardzo cenne doświadczenie, okazja do podróżowania, zwiedzania świata i poznawania nowych ludzi, a także wielki krok w procesie rozwoju osobistego. Dlaczego warto skorzystać z tej możliwości?

Erasmus to program, który umożliwia studentom zrealizowanie części studiów za granicą lub wyjazd na praktyki w ciągu trzech miesięcy letnich. Wielu żaków postrzega tę możliwość jako ogromną, życiową szansę, okazję do spróbowania czegoś nowego, zdobycia nowych doświadczeń i poszerzenia horyzontów. Wyjazd w ramach programu Erasmus od lat uchodzi za jedno z najatrakcyjniejszych i najbardziej godnych pozazdroszczenia wydarzeń w całym studenckim życiu. Wciąż jednak są osoby, które podchodzą do tej decyzji z dużą dozą nieufności. Boją się, czy dadzą sobie radę poza granicami swojego kraju, czy ich kompetencje językowe okażą się wystarczające oraz odczuwają lęk przed życiową zmianą, jaką pociąga za sobą taki wybór. Oczywiście, wszystkie te uczucia są zupełnie naturalne i zrozumiałe. Co nie zmienia faktu, że są kompletnie niepotrzebne!


Wyjazd z Erasmusem to fantastyczne doświadczenie. Kto wie, jak potoczą się nasze losy po zakończeniu edukacji? Z dużym prawdopodobieństwem założymy rodziny, weźmiemy kredyty hipoteczne, podejmiemy pracę na etacie i wszystkie te zobowiązania wręcz uniemożliwią nam podjęcie tak szalonej decyzji jak długoterminowy wyjazd za granicę. Dlatego właśnie warto korzystać z takich możliwości w trakcie studiów – jeśli nie teraz, to kiedy? Wzięcie udziału w programie Erasmus to przede wszystkim wielka, wspaniała przygoda. Przebywanie z dala od domu to szansa na usamodzielnienie się i wyjście ze swojej strefy komfortu. Poradzenie sobie poza ojczystym krajem daje nam pewność siebie, wiarę we własne możliwości i życiowy optymizm. Lepiej poznajemy samych siebie, swoje mocne i słabe strony oraz rozwijamy umiejętność odnalezienia się w każdych warunkach.

Kiedy mówimy o rozwoju osobowości, nie sposób nie wspomnieć o tym, że pobyt za granicą sprzyja zwiększeniu otwartości, tolerancji i zrozumienia dla przedstawicieli innych kultur. Większość czasu spędzamy z osobami, które wychowały się w innym kraju, często również w zupełnie innych warunkach, wartościach czy religii. To, co dla nas jest oczywiste i naturalne, dla nich może być całkowicie obce (i vice versa). Dzięki temu otwieramy się na inne punkty widzenia, sposoby rozumowania i przeżywania. Poszerzamy swoje horyzonty, dowiadujemy się czegoś o świecie i zyskujemy szerszą perspektywę.

Wiele osób, które brały udział w programie Erasmus, jako jego największą zaletę wskazuje możliwość poznania nowych, interesujących ludzi. Rzeczywiście, takie niecodzienne doświadczenie zbliża do siebie jego uczestników, co często skutkuje przyjaźniami na całe życie. Fantastycznie jest mieć znajomych na całym świecie – dzięki temu, podróżując do ojczystych krajów naszych nowych kolegów i koleżanek, czujemy się trochę mniej obco (nie wspominając o możliwości zaoszczędzenia na zakwaterowaniu i usługach przewodnika). W dodatku kontakt z nimi odbywa się wyłącznie w języku obcym, co daje nam unikalną możliwość ćwiczenia swoich umiejętności w najbardziej „naturalny” sposób. Podczas takich wyjazdów wiele osób robi postępy większe niż w ciągu minionych kilku lat nauki!


No właśnie. Ciekawe doświadczenia, dobra zabawa i nowe znajomości, oczywiście, są ważne, ale nie można zapominać o tym, co dla wielu osób stanowi główny cel studiowania: o pracy po zakończeniu edukacji. Jak wykazują badania (Erasmus Impact Study), absolwenci posiadający międzynarodowe doświadczenie mają znacząco większe szanse na rynku zatrudnienia. Jako że taki wyjazd wyposaża swoich uczestników w bardzo przydatne umiejętności i rozwija ich osobowość, pracodawcy bardziej im ufają i chętniej powierzają odpowiedzialne zadania. Tym samym takie osoby mają większe szanse na rozwój zawodowy, awans oraz obieranie lepiej płatnych, bardziej atrakcyjnych stanowisk.

Jak mówią sami studenci i absolwenci, udział w programie Erasmus zmienia życie na wiele sposobów. Daje możliwość przeżycia czegoś wyjątkowego, niecodziennego, co będziemy wspominali przez całe życie. Sprawia, że nasze studenckie doświadczenia są nietypowe, znacznie bardziej barwne i satysfakcjonujące. Jest unikalną szansą na tanie zwiedzanie świata, poznanie osób z zagranicy i nauki języków. Statystyki pokazują, że owocem takich kontaktów nie są wyłącznie przyjaźnie, ponieważ wielu absolwentów programu związuje się z partnerami poznanymi właśnie podczas wyjazdu. Doświadczenia zdobyte na takich wyprawach są kapitałem wykorzystywanym w wielu dziedzinach – również (a może przede wszystkim) w życiu zawodowym, skutkując szerszymi perspektywami, przewagą na rynku pracy oraz trudnymi do przecenienia umiejętnościami. Jeśli więc zastanawiasz się nad skorzystaniem z tego, co oferuje program – nie wahaj się. Naprawdę niełatwo o lepszą inwestycją w przyszłość.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Czym się kierować przy wyborze kierunku studiów?

Wybór kierunku studiów to jedna z niewielu decyzji, które rzeczywiście mają ogromny wpływ na całe nasze przyszłe życie. Nic więc dziwnego, że jest ona źródłem wielkiego stresu dla wszystkich maturzystów. Czym się kierować przy jej podejmowaniu? Jak wybrać studia, które będą dla nas najodpowiedniejsze?

Jak wygląda praca po studiach z fizjoterapii?

Wśród kierunków studiów, które mamy do wyboru po maturze, znajduje się m.in. zawód fizjoterapeuty. Z pewnością większość z nas zna ten termin, jednak nie każdy wie, na czym polega ta profesja. Kim jest absolwent fizjoterapii? Jak wygląda praca po nauce na tym kierunku?

Pielęgniarstwo – kto się sprawdzi w tym środowisku?

Pielęgniarstwo to nie zwykły zawód, służący głównie zarabianiu pieniędzy. Absolwenci tego kierunku traktują swoje zajęcie w kategorii misji, czyli czegoś, co pozwala im na samorealizację, a jednocześnie stanowi służbę innym, potrzebującym ludziom. Choć ta profesja może przynieść ogromną satysfakcję i spełnienie, z pewnością nie każdy nadaje się na pielęgniarza lub pielęgniarkę. Kto najlepiej sprawdzi się w tej roli? Dla kogo taka droga zawodowa będzie dobrym wyborem?