Przejdź do głównej zawartości

Dobra uczelnia to taka, która… Czyli jak wybrać uczelnię, by być zadowolonym.

Wybór kierunku studiów to niejedyna bardzo istotna decyzja, jaką mają do podjęcia maturzyści. Równie ważna jest odpowiednia uczelnia, na której będą pobierali naukę. Odpowiedni dobór placówki w dużej mierze przesądza o poziomie edukacji, możliwościach po zakończeniu studiów oraz samym doświadczeniu studenckich lat. Jak wybrać szkołę wyższą, by być zadowolonym ze swojej decyzji? Na co warto zwrócić uwagę, by nie popełnić błędu?

O kilku miesiącach po maturze mówi się, że są to „najdłuższe wakacje w życiu”. Rzeczywiście – okres pomiędzy ukończeniem szkoły średniej a rozpoczęciem studiów może być świetną okazją do długiej podróży oraz wypoczynku od odpowiedzialności. Oczywiście, w rzeczywistości wielu maturzystów wykorzystuje ten czas w produktywny sposób, np. pracując, by zarobić na wakacje lub utrzymanie na dalszym etapie edukacji. Jeszcze inni uznają ten czas za wyjątkowo stresujący, ponieważ stanowi ostatnią szansę na wybór kierunku studiów oraz uczelni, na której będą je realizowali. Decyzja ta bywa przytłaczająca, ponieważ rzeczywiście w bardzo dużym stopniu warunkuje to, jak będą wyglądały nasze kolejne lata, a nawet całe nasze życie zawodowe. Nie pomaga presja ze strony rodziców oraz fakt, że o jakości placówki zdaje się decydować cała masa różnorodnych czynników.


Studia to nie szkoła średnia – przy ich wyborze nie możemy już kierować się wyłącznie bliskością do miejsca zamieszkania czy opiniami kolegów. Choć nie jest to łatwe, musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na własne potrzeby i ambicje. Po czym możemy poznać, że szkoła wyższa warta jest naszej uwagi?

Rankingi
Pierwszą rzeczą, na jaką należy zwrócić szczególną uwagę, jest pozycja danej uczelni w rankingach. Są one dostępne na różnych ogólnodostępnych stronach internetowych – możesz skorzystać m.in. z Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy lub bazy „Wybierz studia” przygotowanej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Ważne, by wybrany przez ciebie kierunek mógł się również pochwalić pozytywną opinią Państwowej Komisji Akredytacyjnej. Jest to instytucja sprawdzająca, czy poszczególne placówki dobrze spełniają swoje obowiązki wobec studentów. Komisja może przyznać ocenę:
- wyróżniającą, która jest zarezerwowana dla szkół o bardzo dobrej kadrze, dobrej bazie materialnej, a także prowadzącej szeroką współpracę międzynarodową;
- pozytywną – otrzymują ją uczelnie spełniające założone wymagania kadrowe, programowe, organizacyjne i związane z bazą materialną;
- warunkową – oznacza to, że uczelnia odznacza się uchybieniami, które jednak może skorygować w przeciągu jednego roku;
- negatywną – w jej wyniku powinno nastąpić zamknięcie kierunku.

Opinie studentów i absolwentów
Rankingi oraz oficjalne informacje dostępne w folderach oraz na stronach internetowych dostarczą ci wiadomości „oficjalnych”, natomiast warto również poznać placówkę „od środka”. A nikt nie dostarczy nam bardziej wiarygodnych danych niż obecni studenci oraz absolwenci wybranego przez nas kierunku. Wiadomo, że władze uczelni będą o niej opowiadali w samych superlatywach. Natomiast młodzi ludzie, którzy korzystają lub korzystali z jej oferty, mogą ci opowiedzieć trochę więcej o tym, jak wyglądają wykłady i kontakty z kadrą, co im się w szkole podoba, a co pozostawia dużo do życzenia. Warto zwrócić szczególną uwagę na to, czy podczas zajęć stawia się wyłącznie na teorię, czy studenci uczą się również rzeczy przydatnych w praktyce. Nudne godziny poświęcane na przepisywanie tekstu ze slajdów nie mogą równać się z ćwiczeniami oraz nauką umiejętności, które przygotują nas do przyszłego zawodu.


Kadra
Zanim zdecydujemy się na konkretną uczelnię i kierunek studiów, warto sprawdzić, kto będzie nas uczył przez kolejnych kilka lat. Jeśli rzeczywiście zależy nam na sprostaniu wymaganiom rynku pracy, wybierzmy placówkę zatrudniającą nie tylko typowych akademików mających za sobą wiele lat zdobywania kolejnych tytułów naukowych, ale przede wszystkim praktyków mogących pochwalić się doświadczeniem zawodowym. Tylko oni będą w stanie wprowadzić cię w tajniki danej pracy, przekażą praktyczne umiejętności przydatne podczas poszukiwania oraz po zdobyciu zatrudnienia i będą potrafili odróżnić wiedzę bardzo przydatną od tej kompletnie zbędnej.

Zajęcia dodatkowe
Życie studenckie to nie tylko nauka związana z kierunkiem studiów oraz szalone imprezy, ale także zdobywanie innych przydatnych doświadczeń i poszerzanie horyzontów. To właśnie wtedy mamy czas i energię na zgłębianie rozmaitych dziedzin i poszukiwanie swoich pasji. Warto zorientować się, czy brana przez nas pod uwagę uczelnia oferuje jakiekolwiek koła zainteresować oraz organizacje studenckie. Równie atrakcyjne mogą okazać się programy stażowe, wolontariaty, praktyki oraz wymiany studenckie, które są znakomitą okazją do podróżowania oraz szlifowania swoich kompetencji językowych. Wszelkie nietypowe aktywności mogą również stanowić naszą zaletę podczas przyszłego poszukiwania pracy – warto wpisać je w CV, by pokazać, że jesteśmy przebojowi, wszechstronni i nie boimy się nowych wyzwań.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Dlaczego warto iść na studia podyplomowe?

Poświęcenie czasu i pieniędzy na studia podyplomowe to z reguły dobra decyzja – pamiętajmy, że stanowi ono przede wszystkim inwestycję w siebie i własny rozwój. Jednak aby naprawdę dobrze wykorzystać tę możliwość, musimy dobrze zastanowić się zarówno nad wyborem odpowiedniej uczelni, jak i doborem kierunku studiów. Czym należy się wówczas kierować?
Można odnieść wrażenie, że każde kolejne pokolenie Polaków coraz dłuższe lata spędza w szkolnych murach i jest coraz bardziej nastawione na zdobywanie wykształcenia. W czasach naszych dziadków nie każdy kończył szkołę średnią. Spośród pokolenia naszych rodziców tylko „wybrani” udawali się na studia, zaś dzisiaj wyższe wykształcenie wydaje się wręcz koniecznością i swoistą podstawą. Przeglądając ogłoszenia o pracę, nietrudno zauważyć, że oczekiwania pracodawców bywają niezwykle wygórowane: nawet do najprostszych zadań rekrutuje się przede wszystkim osoby z tytułem licencjata lub magistra. W tej sytuacji ambitne osoby, którym nie wystarcza sz…

Najmodniejsze kierunki studiów